Evinizin de Detoksa İhtiyacı Var

Sağlıklı beslenirsiniz, egzersiz yaparsınız ve ara sıra JÜS detoks programlarını uygulayarak, bu çabaların vücudunuzu ve zihninizi “etkili bir şekilde” arındırmasını umarsınız. Bununla birlikte, çevrenizdeki nesnelerde, özellikle de kendi evinizin dinlenme alanlarında toksinlerin ortaya çıktıklarını unutmayalım. Sıcak ve rahat hissedersiniz ve her şeyin nispeten steril edildiğinden emin olmak için uğraşırsınız ancak ağır ev temizleyicileri kullansanız, evinizin yeterince havalandığına emin değilseniz veya gizli katillere dikkat etmiyorsanız aslında yeterince arınmıyorsunuz demektir. İşte size evinizi arındırmanın 5 kolay yolu:

pencere

1. Bırakalım nefes alsın

Evlerin kışın sıcak, yazın ise serin kalmaları için yalıtılmış olması iyi bir şey olabilir, ancak bu havanın dolaşım fırsatını yok eder. Halıda, duvarlarda, kanepelerde ve kişisel eşyalarınızda gizlenen bakterileri düşünün. İçerdeki hava, dış havaya göre beş kat daha kirli olabilir. Pencerelerinizi açın ve kışın bile günde sadece 5 dakika havalandırın. Havayı canlı tutmak için gereken tek şey budur.

temizlik urunleri

2. Temizlik ürünlerinizi temizleyin

Temizlik malzemeleri bile toksik ortama katkıda bulunur; onlar dezenfekte edebilirler, ancak kendi içinde zararlı kimyasal maddelerdir. Genellikle gözleri, burun, boğaz, akciğerler ve kalpleri tahriş edebilen klorlu çamaşır suyu ve amonyak içerirler. Diğer toksik maddelerle eşleştirilmiş olan temizlik malzemelerine maruz kalmak, kanser gibi uzun vadeli olumsuz etkilere neden olabilir. Diğer zararlı içerikler arasında DEA, TEA, koruyucular, parfümler, fosfatlar ve APE bulunur. Bu tür kimyasal maddeler hormon fonksiyonunu etkiler ve cildi tahriş eder. Çoğu ev temizleyicisi de kolayca biyolojik olarak parçalanamaz, karada ve denizde, bitki ve hayvanlara zarar verebilir. Türkiye’de bulunan bazı zehirsiz temizlik markaları: UGreenClean, Erkan Samci, EcoVer, Sonnet, Sodasan ve Incia. Ya da kendi ev yapımı çok amaçlı temizleyicinizi yapın; sağlığınızı riske atmadan etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Bu çok amaçlı ev temizleyicisi sirke ve limon suyu içerir. Sirke; yağı giderir ve küf, koku, bazı lekeleri ve balmumu birikimini gidermeye çalışır. Ayrıca antibakteriyel gücü vardır ve bakteri, küf ve mikropları öldürür. Limon, hem bakterilerle savaşmada hem de ev temizleme solüsyonunun taze bir aromasında etkili.

Doğal Çok Amaçlı Ev Temizleyici

(Banyo ve mutfak yüzeyleri, aynalar ve pencereler için)

Malzemeler

  • 1/2 fincan beyaz sirke
  • 1/2 fincan taze limon suyu
  • 1/2 galon su

Yapılışı

İsteğinize göre rahatça kullanmak için püskürtme şişelerine koyun ve saklayın.

tencere

3. Tavanızdan Kurtulun

Daha cazip ayrıntılara girerken, kullandığınız tencereleri hiç düşündünüz mü? Yapışmaz tavalar; teflon, silverstone ve diğer kaplamalar ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından kanserojen olduğu düşünülen per floro kimyasalları içerir.

Bunun yerine, kimyasalları önlemek için paslanmaz çelik, cam veya seramik kaplara ve tavalara yatırım yapı

carbon

4. Çok Geç Olmadan Karbonmonoksiti Tespit Edin

Karbonmonoksit tehlikelidir ve ölümcül olabilir. Küçük bir sızıntısı bile baş ağrısı ve yorgunluğa sebep olabilir. Bu belirtileri fark ederseniz gaz sisteminizi kontrol ettirin. Karbonmonoksit tamamen kokusuzdur, bu nedenle vücudunuza dikkat etmediğiniz veya ev sisteminizi düzenli olarak kontrol etmediğiniz sürece bunu tespit etmenin bir yolu yoktur. Çok geç olmadan kendinizi ve sağlığınızı korumak için bir detektör taktırın.

third hand smoke

5. Kapalı Mekanlarda Tütün Kullanımını Bırakın

“Üçüncü el duman” denilen gerçeklik kitlelere ulaştı; bir sigara yandığında uzun süre yüzeylere yapışan parçacıklardan ve gazlardan uzaktayız. Duman duvarlara, halıya, kanepeye ve hemen hemen her yüzey alanına girer. Dumanın eşyalarınıza girip yerleşmesine izin vermeyin, sonuçta sizi ve ailenizi etkiliyor. Dışarıda sigara içmeye devam edin.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s