Sirt Food Diyeti: Çikolata ve Kahveyle Zayıflama Genini Harekete Geçirin

kahve ve cikolata

Ve işte yepyeni bir diyet trendi daha: sirt food diyeti. Hemen “yine mi başka bir diyet” deyip geçmeden önce her zamankinden çok daha iyi görünen Adele’in bu diyetin en büyük destekçilerinden biri olduğunu söyleyelim! Şimdi konu dikkatinizi çekti mi? Sirt food diyetiyle 7 gün içinde 3 kilo verilebileceği iddia ediliyor. Bu kadar kilonun bu kadar kısa bir sürede sağlıklı bir şekilde verilebildiğine inanmak biraz zor olsa da, sirt food diyetçileri öyle olduğunu iddia ediyor.

Sirt food diyetinin temeli çok basit: sirtüin proteinini aktive eden yiyeceklerden bol bol tüketin, hem çok iyi hissedin hem de çok güzel görünün. Sirtüin hücreleri enflamasyondan ve ölmekten koruyan bir çeşit protein. Sirtüinin en önemli görevlerinden biri hücrelerin korunması ve çoğalmasından sorumlu genlerin fonksiyonlarını düzenlemek. Sirtüin aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasıyla, yağ yakımıyla ve uzun yaşamla da bağlantılı.

Sadece sirt gıdalarla beslenmekle olmuyor tabii. En iyi şekilde sonuç alabilmek için diyete başlarken bir haftalık çok ciddi bir kalori kısıtlamasına gitmek gerekiyor.

Dediklerine göre kalorinin kısıtlandığı bu dönemde zayıflama geni aktive oluyor. Evet, hepimizde zayıflama geni var! Özetle şu meydana geliyor: kalori alımı kısıtlandığında, bedende az enerji bulunuyor ve hücrelere stres yükleniyor. Sirtüin bu stresi hissediyor ve çalışmaya başlıyor. Bu da hücrelerin radikal şekilde davranmalarına sebep oluyor. Sirtüin metabolizmayı hızlandırıyor ve kasların verimini arttırıyor. Yağ yakımını aktive ediyor, enflamasyonu azaltıyor ve hücrelerdeki hasarları gideriyor. Sonuç daha fit, daha ince, daha sağlıklı bir beden oluyor.

2012 yılında yapılan bir araştırmada Sirt6 adlı bir sirtüin proteinin erkek bir farenin ömrünü %16 uzatabildiği bulunmuş. Başka bir araştırmada ise Sirt1 adlı sirtüin proteinin yüksek yağlı bir diyeti olan bir farenin sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmasıyla ilişkili olduğunu bulunmuş.

Sirtüini harekete geçiren gıdaların kilo vermede yardımcı oldukları doğru ama asıl çekici yanları daha uzun ve mutlu bir hayatı destekleyebilecek kapasiteye sahip olmaları.

green-juice

Sirt Food Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyetin ilk safhası bir hafta sürüyor ve bu süreçte kalori kısıtlaması ile sirt gıdalardan oluşan juice’lar ve öğünlerle besleniliyor.

İlk haftanın ilk 2-3 gününde kalori alımı günde 800-1000 arası olmalı. Bu kaloriler de sirt gıdalarla hazırlanan 3 yeşil juice ve 1 öğünden oluşuyor. Haftanın kalanında kalori alımı günde 1500’e kadar çıkıyor. Bu süreçte de sirt gıdalarla hazırlanan 2 yeşil juice ve sirt gıdaların ağırlıklı olduğu 2 öğünle besleniliyor.

Diyetin ikinci safhası 14 gün sürüyor ve bu dönemde istikrarlı bir kilo kaybı gerçekleşiyor. Sirt food diyetinin yazarları uzun süre kilo kaybını sürdürebilmek için her gün sirt gıdalarla hazırlanmış 1 adet juice ile sirt gıdaların ağırlıklı olduğu 3 öğünle beslenmeyi tavsiye ediyor.

parsley

En İyi 15 Sirt Gıdası

Peki bu sirt gıdaları hangileri? Neyse ki hepsi çok leziz ve beslenmeye dahil etmesi kolay yiyecekler. Tüm bu gıdaların ortak yönü polifenol denilen, sirtüini harekete geçiren doğal bitki kimyasalına sahip olmaları. Polifenol, bitkilerin çevrelerindeki zorluklara adapte olmalarını sağlar. İçinde polifenol olan bitkilerle beslendiğimizde strese cevap veren yollar aktive olur, spor yapmadan ve oruç tutmadan orucun ve sporun bedendeki etkileri canlanır. Tüm bitkiler çevrelerindeki stres faktörlerine yanıt verecek bir sisteme sahip olsalar da sadece bazıları sirtüini harekete geçiren polifenol üretebilir. Bunu yapabilenler de sirt gıdalarıdır.  

Evinizde yemek hazırlarken en çok kullanmanızı tavsiye ettiğim sirt gıdaları aşağıdaki 15 gıdadır. Bunlar daha kısa sürede daha iyi sonuçlar almanızı sağlar (ve de süreç boyunca akıl sağlığınızı korumanıza yardım eder).  

 1. Siyah kuşüzümü
 2. Yeşil çay
 3. Bitter çikolata
 4. Kale
 5. Zeytin
 6. Kapari
 7. Maydanoz
 8. Zerdeçal
 9. Omega-3 balık yağı
 10. Soğan
 11. Kahve
 12. Ceviz
 13. Çilek
 14. Kereviz (yaprakları dahil)
 15. Karabuğday

Photo Credit: Coffee and Chocolate, Green Juice, and Parsley Images from Shutterstock

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s